Sbohem, Franto!

pátek 30. říjen 2009 17:07

Nejslavnější a nejvřelejší slávistické srdce současnosti se zastavilo.

Zbylo po něm hodně radosti, i když Franta s naší Slávkou nikdy nevyhrál ligu. Vzpomínám si, jak v 78. roce dal gól hlavou Zbrojovce, jejíž obraně v čele s holohlavým Horným se říkalo "basketbalisti". Jak utíkával po pravém křídle a posílal balón za balónem před soupeřovy brány, a vždycky to smrdělo gólem...

Ale asi nejvíc vzpomínám na to, jak v bělehradském promáčeném semifinále nastoupil do prodloužení proti Holandsku. Do týmu, který v tuším 16. minutě nakopnul do euforie Anton Ondruš, aby ho 12 minut před koncem týž hráč srazil do bláta nešťastným vlastencem...

Když Franta tenkrát nastupoval v průtrži mračen na promáčený trávník, prý mu řekl trenér Ježek: "Franto běž tam a dej gól". A Franta ho poslechl. Ale ještě předtím zdrhul tulipánům po pravém křídle jako motorová myš, voda nevoda, a tak, jak to dělával v Edenu, poslal balón na hlavu centrovi tak, že ten nemusel udělat ani pohyb navíc. Prostě se v běhu potkal s balónem a bylo to 2:1. Ten centr se jmenoval Nehoda, tehdejší rekordman v počtu reprezentačních startů. Ale myslím, že kdyby tam byl Jarda z Kotěhůlek, dal by to taky. Jediný, co by musel, bylo překonat strach a nebát se v plným běhu hlavou praštit do nacucanýho balónu letícího zprava jak řízená střela. Takhle uměl Franta přihrát.

Svůj třicetiminutový mikrozápas, asi nejslavnější za nároďák, pak zakončil sólíčkem skrz zdecimovanou oranžovou obranu pojistkou na finále.

Ve finále sice v nastavení Němce taky prohnal, ale nepokořil. Na penalty nešel. Nevěřil si. Ale věřili si jiní a Frantovo tažení zakončil Panenka svým dloubákem, který ho vystřelil do fotbalové Bible... Ale nebýt výkonu Franty proti Holandsku, asi by se to nestalo.

Tak Franto, buď v tom nebi hodnej, moc je tam nehoň a drž sešívkám palce. Doufám, že budou hrát i za tebe!

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Opatřil jsem si notebook. Tak si to užijte.

a) Levice si myslí, že: "Stát se má postarat o své občany". b) Pravice si myslí, že: "Občané se mají postarat sami o sebe a o svůj stát". Já myslím, že b) je správně. Do diskuzí pod svými texty nevstupuji. Když chci a mám kam, pošlu mail. Že jsem egoistický narcisistní extrovertní psychopat s IQ tykve už jsem slyšel, ale pokud máte potřebu mi to připomenout, dobrá. Opakování je matka moudrosti. Ale taky mám rád, když mě někdo chválí. Hezký den! :-)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy