Úvaha bez pointy

pátek 15. květen 2009 09:05

Před časem přemohla mého tátu jakási viróza, a protože se přidaly vysoké teploty, vzali si ho na týden do špitálu.

Jakmile to šlo, vyrazili jsme za ním na návštěvu.

Teploty polevily a táta vypadal sice unaveně, ale docela živě.  Bylo vidět, že se mu vrací forma.
Dost možná to bylo tím, že s ním byl na pokoji přibližně stejně starý pán, povoláním evangelický kněz. Tudíž velmi dobrý vypravěč, který věděl, jak navodit a udržet atmosféru.

Během naší návštěvy se také rozpovídal. Vyprávěl, jak jednou za čas jezdí s kolegy knězi do Izraele na studijní cesty po Svaté zemi.
Byl doslova zásoben zajímavými zážitky - o geniech loci, o šamanech, kteří jsou schopni zprostředkovat zážitek otevření třetího oka...
A taky o tom, jak se důsledně vyhýbali Židům. Přestože v Izraeli, používali výhradně služeb arabských taxikářů, přespávali v hotelích patřících arabským majitelům...

Neptal jsem se. Nechtěl jsem se hádat a kazit tátovi uzdravování a prodlužovat mu tak pobyt v nemocnici.

Ale nechápal jsem. A dodnes nechápu.
Měl jsem za to, že křesťanství je všeobecně tolerantní náboženství. A evangelické křesťanství mi přijde ještě tolerantnější (umožňuje vykonávat kněžské povolání i ženám, netrvá na celibátu, přijímá pod obojí...).

Vlastně přišlo. Teď nevím.
Nerozumím té nenávisti křesťanů k Židům.
Že Židé zabili Ježíše? Nebyli to náhodou Římani?
A proč teda, když jsou Židé tak špatní, proč je součástí Bible i Starý zákon? Mojžíšovy knihy? Desatero, které Bůh svěřil na dvou deskách Abrahámovi?

Proč se křesťani, přestože mají s Židy společného Boha i základy věrouky, raději spojí proti nim s muslimy? S těmi muslimy, kteří je mají za bezvěrce a mají slíben věčný ráj, pokud jich co nejvíc zabijí?

To je ta pointa, která mi chybí.

To je ta pointa, co mi chybí.

 

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Opatřil jsem si notebook. Tak si to užijte.

a) Levice si myslí, že: "Stát se má postarat o své občany". b) Pravice si myslí, že: "Občané se mají postarat sami o sebe a o svůj stát". Já myslím, že b) je správně. Do diskuzí pod svými texty nevstupuji. Když chci a mám kam, pošlu mail. Že jsem egoistický narcisistní extrovertní psychopat s IQ tykve už jsem slyšel, ale pokud máte potřebu mi to připomenout, dobrá. Opakování je matka moudrosti. Ale taky mám rád, když mě někdo chválí. Hezký den! :-)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy