Úvaha bez pointy

pátek 15. květen 2009 09:05

Před časem přemohla mého tátu jakási viróza, a protože se přidaly vysoké teploty, vzali si ho na týden do špitálu.

Jakmile to šlo, vyrazili jsme za ním na návštěvu.

Teploty polevily a táta vypadal sice unaveně, ale docela živě.  Bylo vidět, že se mu vrací forma.
Dost možná to bylo tím, že s ním byl na pokoji přibližně stejně starý pán, povoláním evangelický kněz. Tudíž velmi dobrý vypravěč, který věděl, jak navodit a udržet atmosféru.

Během naší návštěvy se také rozpovídal. Vyprávěl, jak jednou za čas jezdí s kolegy knězi do Izraele na studijní cesty po Svaté zemi.
Byl doslova zásoben zajímavými zážitky - o geniech loci, o šamanech, kteří jsou schopni zprostředkovat zážitek otevření třetího oka...
A taky o tom, jak se důsledně vyhýbali Židům. Přestože v Izraeli, používali výhradně služeb arabských taxikářů, přespávali v hotelích patřících arabským majitelům...

Neptal jsem se. Nechtěl jsem se hádat a kazit tátovi uzdravování a prodlužovat mu tak pobyt v nemocnici.

Ale nechápal jsem. A dodnes nechápu.
Měl jsem za to, že křesťanství je všeobecně tolerantní náboženství. A evangelické křesťanství mi přijde ještě tolerantnější (umožňuje vykonávat kněžské povolání i ženám, netrvá na celibátu, přijímá pod obojí...).

Vlastně přišlo. Teď nevím.
Nerozumím té nenávisti křesťanů k Židům.
Že Židé zabili Ježíše? Nebyli to náhodou Římani?
A proč teda, když jsou Židé tak špatní, proč je součástí Bible i Starý zákon? Mojžíšovy knihy? Desatero, které Bůh svěřil na dvou deskách Abrahámovi?

Proč se křesťani, přestože mají s Židy společného Boha i základy věrouky, raději spojí proti nim s muslimy? S těmi muslimy, kteří je mají za bezvěrce a mají slíben věčný ráj, pokud jich co nejvíc zabijí?

To je ta pointa, která mi chybí.

To je ta pointa, co mi chybí.

 

Lumír Vitha

májaabych Vás ještě více01:1916.5.2009 1:19:23
Petr z Táboračemu se divíte11:4915.5.2009 11:49:34

Počet příspěvků: 2, poslední 16.5.2009 1:19:23 Zobrazuji posledních 2 příspěvků.

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Opatřil jsem si notebook. Tak si to užijte.

a) Levice si myslí, že: "Stát se má postarat o své občany". b) Pravice si myslí, že: "Občané se mají postarat sami o sebe a o svůj stát". Já myslím, že b) je správně. Do diskuzí pod svými texty nevstupuji. Když chci a mám kam, pošlu mail. Že jsem egoistický narcisistní extrovertní psychopat s IQ tykve už jsem slyšel, ale pokud máte potřebu mi to připomenout, dobrá. Opakování je matka moudrosti. Ale taky mám rád, když mě někdo chválí. Hezký den! :-)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora

tento blog
všechny blogy

Oblíbené blogy