Taky díky za zrušení poplatků

pátek 15. květen 2009 14:19

Díky za všechny, kteří v budoucnu onemocní nějakou závažnou chorobou, utrpí těžký úraz, díky za všechny jejich blízké, kteří o ně budou pečovat. Že nechápete, o čem mluvím?

Tak třeba o tomhle:

V Česku je asi 10.000 diagnostikovaných případů rozstroušené sklerózy. K tomu asi 5.000 dalších lidí již onemocnělo, ale dosud u nich nebyla nemoc diagnostikována.
Není to moc, je to jen asi stejně lidí, kolik jich žije v Rychnově nad Kněžnou.

Pokud každý z nich má kolem sebe další 4 blízké lidi, rodinu, přátele, RS se bezprostředně dotýká asi 60.000 lidí. Pořád nic moc. Jedny Teplice.

Nově je nemoc diagnostikována asi u tří lidí týdně.

RS je nemoc imunitního systému. Spočívá v tom, že imunitní systém člověka je "přemotivovaný" a z nějakého dosud neznámého důvodu začne napadat vlastní buňky. V případě RS jsou to buňky nervové.

Nemoc má za následek postupné zhoršování koordinace pohybů, ztrátu zraku, stability, motorických funkcí, deprese, únavu - zkrátka postupné významné zhoršování kvality života. A to nejen samotného člověka s RS, ale i jeho blízkých. 

Přestože není znám mechanizmus vzniku nemoci ani inicializační faktory, medicína není úplně bezmocná. Pomocí kortikoidů (anabolických steroidů) dokáže průběh nemoci velmi výrazně zpomalit a umožnit lidem s RS mnohem kvalitnější život.

Pravda, kortikoid jim odvápní zuby, takže se jim zkazí, a kosti, takže se jim budou lámat. Tím spíš, ze zadrží v těle tuky a vodu, takže výrazně přiberou a křehké kosti spolu s nemocí samou jim neumožní vyšší fyzickou zátěž. Nabourá jim játra, jako každý steroid...
Ale co by chtěli, že... Můžou být rádi, že žijou.

Ale medicína nespí. V posledních letech přišla s dalším přípravkem, umožňujícím výrazné zpomalení průběhu RS - s betaferonem. Ten zdaleka nemá tak drastické vedlejší účinky, je šetrnější, ale dražší. Teď dovolte malé odbočení.

RS bývá diagnostikována nejčastěji mezi 20. a 40. rokem, přičemž se věková hranice stále snižuje. Je to nemoc častěji žen, než mužů. Protože se neví, jak vzniká, nelze se proti ní bránit. Může potkat každého z nás a nemáme šanci se bránit.  Ale nejvíc postihuje mladé ženy na počátku produktivního života.
Žádná z nich se nechce proměnit v nemotornou depresivní kouli s odrovnanými játry po léčbě medrolem, když je k dispozici betaferon, ve vyspělém světě (kde mají i poplatky) lék první volby.

Po zrušení poplatků  se významná část zdrojů ze zdravotního pojištění přesune zpět k acylpyrinu a celaskonu na předpis, k návštěvám lékaře s banalitami, a na betaferon prostě nezbude. Nemocní s RS, kteří mají betaferon, se už asi k medrolu nevrátí, ale noví pacienti ho nedostanou.

Dostanou medrol, který vyvolá následnou nutnost péče ortopeda, zubaře, internisty, endokrinologa, zkrátí aktivní život pacienta a naopak prodlouží jeho závislost na veřejné sociální síti.

Stojí ten acylpyrin zadarmo za to?

P.S. A máme Parkinsonovu či Alzheimrovu chorobu, fenyketonurii, cystickou fibrózu, spoustu rakovin, úrazů, leukémii....

STOJÍ NÁM TEN ACYLPYRIN ZA TO? Politickým nenažrancům typu Paroubka a Drátha ano. Obyčejným soudným lidem ne.

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Opatřil jsem si notebook. Tak si to užijte.

a) Levice si myslí, že: "Stát se má postarat o své občany". b) Pravice si myslí, že: "Občané se mají postarat sami o sebe a o svůj stát". Já myslím, že b) je správně. Do diskuzí pod svými texty nevstupuji. Když chci a mám kam, pošlu mail. Že jsem egoistický narcisistní extrovertní psychopat s IQ tykve už jsem slyšel, ale pokud máte potřebu mi to připomenout, dobrá. Opakování je matka moudrosti. Ale taky mám rád, když mě někdo chválí. Hezký den! :-)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy