Petr Kellner založil nový investiční fond,

pondělí 1. červen 2009 14:20

píšou dnes v E15 . Je to dobrá zpráva? Asi ne.

Prý žraločí. Ale budou to prý hodní žraloci. Prý už žádná nepřátelská převzetí. Pánové od PPF si prý chtějí udělat taky trochu radost a zamanagerovat si. Že je to blbost? Tak čtěte tady.

Dobrá zpráva je, že akcie už dolů nepůjdou. Přiškrcené kohoutky bank se postupně pootevřou a čurůčky úvěrů pomalinku začnou prosakovat i tam, kam by měly směřovat primárně - tedy do výroby, do vývoje, do technologií, do infrastruktury...

Ta špatná zpráva je, že většina těchto peněz skončí opět v akciovém trhu, který už dávno ztratil své původní poslání - tedy směřovat volné zdroje tam, kam jsem již naznačil.

Role současného akciového trhu je přesně opačná. Vysává peníze všude okolo sebe - z bank, z firem i z kapes obyčejných lidí - a financuje jimi sám sebe. Pouze 30 % subjektů na akciovém trhu opouští trh s více penězi, než s kolika do něj vstupovali. Ostatní tam prodělají.

Co je obvzlášť pikantní, to je násilné přebírání fungujících firem a jejich následná likvidace spojená s prodejem pre partes (po částech), což bývá sice velmi složité a náročné, ale neobyčejně výnosné. To už je úplně proti původnímu smyslu akciového trhu. Nicméně podobné fondy a pseudobanky formátu Lehmann & Bros na tom nadělaly pohádkové majetky. A že nakonec krachly? Ale kdeže - viděl jim někdo do účetnictví? A jejich majitelé? ...

Nedávno vznikly na úrovni EU dvě instituce, které by měly akciový trh regulovat. Nevím, jak budou fungovat, ale faktem je, že nevěřím žádné státní instituci, že bude něco dělat svědomitě a bez výjimek. Zvlášť když ji budou řídit levicoví politici.

Podle mě by stačilo zdanění krátkodobých obchodů s akciemi (s držením akcií méně než 12 měsíců), stejně jako s dalšími krátkodobými finančními produkty (opce, garantované ceny a podobně).

Spekulativní kapitál bude mít vždycky tendenci generovat další peníze. To je v pořádku. Ale nesmí je tahat z ekonomiky. Zejména formou vázání investičních prostředků, ať už vlastních, nebo cizích.

Totéž platí pro komoditní burzu. 

Koneckonců u nemovitostí to funguje už dlouho...

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Lumír Vitha

Opatřil jsem si notebook. Tak si to užijte.

a) Levice si myslí, že: "Stát se má postarat o své občany". b) Pravice si myslí, že: "Občané se mají postarat sami o sebe a o svůj stát". Já myslím, že b) je správně. Do diskuzí pod svými texty nevstupuji. Když chci a mám kam, pošlu mail. Že jsem egoistický narcisistní extrovertní psychopat s IQ tykve už jsem slyšel, ale pokud máte potřebu mi to připomenout, dobrá. Opakování je matka moudrosti. Ale taky mám rád, když mě někdo chválí. Hezký den! :-)

REPUTACE AUTORA:
0,00

Tipy autora

Oblíbené blogy